Jazda przez Kresy

Szósty dzień na Ukrainie. Zaczynamy powoli jechać w stronę domu. Po drodze czeka nas jeszcze sporo postojów. Na początek Czortków z ruinami zamku i przepięknym, ale zimnym w środku kościołem Dominikanów. Warto też obejrzeć czortkowską synagogę.

DSC03400

Kolejny postój to Trembowla. Kiedyś znajdowała się tu druga pod względem wielkości twierdza Rzeczypospolitej. Dziś nie ma już za bardzo czego oglądać.

Na dłużej zatrzymujemy się w Brzeżanach. Z zamku nie zostało wprawdzie wiele, ale ryneczek jest całkiem ładny. Można tu spędzić kilka dłuższych chwil oglądając piękne kościoły, z najładniejszym ormiańskim na czele.

DSC03462

Na wieczór docieramy do Rohatynia. Tu naszym celem jest przepiękna, wpisana na listę UNESCO cerkiew. Napotkana babuszka na nasz widok wyciąga telefon i dzwoni, by ściągnąć przewodnika z miejscowego muzeum. Zanim ten trafi do nas, poznajemy historię jej wszystkich dolegliwości zdrowotnych oraz opinię na temat ukraińskiej służby zdrowia. Od przewodnika dowiadujemy się, że to stąd pochodziła księżniczka Roksolana, córka miejscowego popa. Ci, co oglądali „Wspaniałe stulecie” wiedzą o kogo chodzi. Porwana przez Turków Roksolana została żoną Sulejmana Wspaniałego, tureckiego sułtana.

DSC03493

Kolejny dzień zaczynamy od Truskawca. Pierwsze wrażenie jest porażające: Europa pełną gębą. Kurort jakich mało. Ze wszystkich stron otaczają nas hotele. Czasem stylizowane na dziewiętnastowieczne wille, czasem kilkunastopiętrowe kolosy. Chwilę kręcimy się po deptaku. Ludzi sporo, choć prawdziwy sezon jeszcze nie zaczął się. Obowiązkowo zaliczamy pijalnię, gdzie wlewamy w siebie słynną „Naftusię”.

DSC03504

Jest jednak i ciemna strona Truskawca: Kurort jest przeinwestowany. Większość hoteli stoi pusta. Utopiono tu olbrzymie pieniądze, które nigdy nikomu nie zwrócą się.

DSC03520

Prawdziwym celem tego dnia jest Drohobycz. Nie jesteśmy oryginalni. Szukamy śladów jednego z najniezwyklejszych pisarzy w historii polskiej literatury Bruno Schulza.


Piosenka o tym, jak to było z Bruno Schulzem


Zmienił się Drohobycz w ostatnich latach. Wyładniał. Wyremontowano niektóre kamienice przy rynku. Wielka Synagoga, którą zapamiętałem jako kompletną ruinę została pięknie wyremontowana. Niedaleko od rynku postawiono ładny  pomnik Romana Szuchewycza. Szuchewycza? Na pomniku wygląda tak niewinnie. W rzeczywistości to zbrodniarz odpowiedzialny za stworzenie ideologii, w myśl której wymordowano tysiące Polaków.

Nie wyobrażam sobie niemieckiego miasta, w którym stałby dziś pomnik Hitlera. Na Ukrainie pomniki Szuchewycza stoją, to wciąż miejscowy bohater narodowy.

DSC03536

Kilka kroków dalej w chodnik wbudowana jest tablica z informacją, że w tym miejscu zastrzelono Schulza. Znajdujemy też dom w którym mieszkał, z tablicą w trzech językach. Bo Schulz był polskim Żydem. Przed śmiercią udekorował rysunkami willę swojego gestapowskiego „opiekuna” Landaua. Willa stoi do dziś, ale malunki zostały w tajemnicy wywiezione do izraelskiego  Instytutu Yad Vashem. Z jednej strony był to straszny skandal, z drugiej patrząc na ukraińską dbałość o zabytki i historię powiem, nieco ryzykownie: dobrze się stało. Tam będą miały lepszą opiekę.

IMG_20180405_135356

To nie koniec zwiedzania Drohobycza: zostały jeszcze dwie drewniane cerkwie. Najpierw Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego z XVI wieku. Schowana gdzieś na placu przy  straży pożarnej. Przygarbiona, pruchniejąca, niszczejąca. Kiedyś pewnie rozpadnie się i na myśl o tym robi się przykro.

IMG_20180405_141647

Niedaleko stoi Cerkiew Świętego Jura. Starsza, z przełomu XV i XVI wieku. Wygląda jak starsza siostra Kopciuszka. Pięknie wyremontowana. Miała więcej szczęścia, bo została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ta nie rozpadnie się. Jeszcze przez wiele lat będzie tu można oglądać piękne freski we wnętrzu.

IMG_20180405_140606.jpg

 

 

 

 

Reklamy

1 myśl w temacie “Jazda przez Kresy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s