Kresowe twierdze

Z Czerniowców pojechaliśmy na północ, by szukać na dawnych kresach Rzeczypospolitej śladów polskości. Pierwszym przystankiem był Chocim, gdzie nad Dniestrem zbudowana została jedna z największych polskich twierdz. Wiele bitew miało tu miejsce. Zdarzało się tu walczyć z wojskami mołdawskich hospodarów, do historii przeszły jednak przed wszystkim potyczki z Turkami. W 1621 roku polska armia liczyła ok. 50 tysięcy żołnierzy, a turecka 100 – 150 tysięcy. Podczas walk zmarł hetman Jan Karol Chodkiewicz. Mimo to udało się odnieść zwycięstwo nad przeważającymi siłami wroga.

DSC03132.JPG

W 1672 roku sytuacja wyglądała inaczej. Polska rok wcześniej podpisała z Turkami upokarzający traktat w Buczaczu. Kilka miesięcy później hetman Jan Sobieski poprowadził wyprawę odwetową. Pod Chocimiem miała miejsce jedna z największych polskich wojskowych wiktorii. Po szybkim ataku udało się rozbić turecką armię. Jej niedobitki uciekały za Dniestr, ale polskiej artylerii udało się go zatopić. Z 35 tysięcy Turków jedynie co siódmemu udało się uciec. Sukces otworzył Sobieskiemu drogę do wybory na króla Polski.

DSC03159

Kolejny punkt na Trasie: Okopy Świętej Trójcy, dziś schowane za krótką nazwą Okopy. Po upadku kamieńca Podolskiego, pod koniec XVII wieku zdecydowano, by zbudować nową twierdze broniącą Rzeczypospolitej przed Turkami. Wybór padł na miejsce przy ujściu Zbrucza do Dniestru. To w Okopach podczas Konfederacji Barskiej bronił się przed Rosjanami Kazimierz Pułaski.

okopy

Fot. Wikipedia

Niewiele przetrwało do dziś: ruiny kościoła i jedna z bram wejściowych. Okopy przetrwały w świadomości Polaków w zupełnie niespodziewany sposób: uwiecznił je na łamach „Nie – Boskiej Komedii” Zygmunt Krasiński. Są w niej miejscem ostatniego przyczółka arystokracji broniącej katolicyzmu, a jednocześnie przepełnionej obskurantyzmem, intelektualnym zacofaniem.

DSC03169

Niedaleko stąd już do Kamieńca Podolskiego, „przedmurza chrześcijaństwa”, największej polskiej twierdzy. legenda mówi, ze gdy w 1621 roku oblegał ją Osman II, zapytał; ” kto zbudował taką twierdzę?” „Allach, panie”.  Odpowiedź Osmana miała brzmieć: „Niech więc Allach ją sobie zdobywa”.

DSC03223

Twierdza składała się z zamku i Starego Miasta, połączonych Mostem Tureckim nad głęboko wciętą rzeką  Smotrycz. Starego Miasta broniły liczne wieże obronne i urządzenia hydrotechniczne spiętrzające wodę na rzece. W 1672 roku Turcy zdobyli na niemal 30 lat Kamieniec. Potem wrócił na 100 lat do Polski. po II zaborze został zaanektowany przez Rosję, by nigdy już do Rzeczypospolitej nie wrócić.

DSC03276

Dziś jest to spore (150 tysięcy mieszkańców) miasto turystyczne. Starówka została odrestaurowana (w kiepskim stylu), a zamek jest jedna z największych atrakcji turystycznych Ukrainy. W sezonie jest tu sporo polskich turystów. Żal, że historia tego miejsca jest przedstawiana jako ” zbudowany przez Litwinów zamek, przez stulecia przechodzący z rąk do rąk”. Smutne. Ale odwiedzić trzeba koniecznie.

DSC03277

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s